Oswietlenie awaryjne kontrola

Systemy oświetlenia awaryjnego są znacznie ważną postać w przemyśle. W halach produkcyjnych, gdzie pracownicy obsługują maszyny będące dostępne części ruchome, w sukcesie nagłego braku oświetlenia mogą oni pozostać trwale okaleczeni, i nawet że stać zagrożone ich przeznaczenie. W momencie utraty zasilania elektrycznego, urządzenia co prawda przestaną działać, ale silniki rozpędzone do wysokich obrotów zachowają się tylko po kilku chwilach od przerwania wpływu prądu.

Nawet w niniejszych maszynach, gdzie zastosowano systemy automatycznie hamujące pracę ruchomych elementów po odłączeniu napięcia, ich zatrzymanie niemal absolutnie nie jest szybkie. Aby zapobiec takim zdarzeniom należy używać systemy oświetlenia awaryjnego. Kwalifikują się one na drugie typy, ale zadaniem każdego z nich istnieje utrzymanie oświetlenia pomieszczeń przez określony moment po zaniku zasilania. Dzięki temu goście mogą bezpiecznie zatrzymać maszyny, zaś w razie towarzyszącego pożaru - łatwo opuścić budynek.

Najpopularniejszym systemem oświetlenia awaryjnego, stosownego nie wyłącznie w sektorze ale więcej w lokalach mieszkalnych, są specjalne oprawy oświetleniowe. Oprawwa oświetlnia awaryjnego posiada wbudowany mały akumulator, który magazynuje energię elektryczną w toku dobrej pracy instalacji. W czasie nagłego zaniku napięcia, specjalny układ elektroniczny przełącza zasilanie oprawy na moc z akumulatora. Do punktu wyczerpania się baterii światło pozostaje włączone. System opraw ma niestety pewne wady, jakimi jest traktowanie małych akumulatorów, starczających na zaledwie kilkadziesiąt, i czasem tylko kilkanaście minut działania oświetlenia.

Własny system możliwy do użytkowania w przemyśle liczy na wygospodarowaniu dodatkowego pomieszczenia, gdzie zostają zainstalowane duże akumulatory i związki sterujące. Można również użyć generatora, dzięki czemu nie tylko oświetlenie awaryjne będzie potrafiło robić wiele godzin, ale energię będzie bogata też oddać do pozostałych urządzeń, na wzór komputerów czy niektórych maszyn.